Næste uge i Skals byder på en fælles gåtur og en tur til Silkeborg for at deltage i de Himmelske Dage. Læs videre for mere information om begivenhederne og hvordan du kan deltage.
Deltag i en hyggelig gåtur onsdag den 28. maj 2025, hvor der er afgang fra Sundstrup Havn kl. 10:00. Gågruppen mødes fast hver onsdag og nyder en tur på omkring 4-6 km i den smukke natur. Turene er en god mulighed for at forbedre din kondition, nyde naturens skønhed og socialisere med andre gåglade deltagere.
Der udarbejdes halvårlige programmer med forskellige mødested, og du kan få et eksemplar, når du deltager i en tur. Parkering kan ske ved Sundstrup Havn, men hvis du kommer fra Viborg, er der også mulighed for at få kørelejlighed fra Viborg Bibliotek kl. 9.30 for en pris af 20 kr.
Tidspunkt: Onsdag 28. maj 2025, kl. 10:00
Sted: Sundstrup Havn, Sundvej 1, Sundstrup, 8832 Skals
Entré: 100 kr pr. år til dækning af diverse udgifter
Fra Skals kan du torsdag den 29. maj tage del i det kirkelige folkemøde, Himmelske Dage, som åbner med en gudstjeneste kl. 14:00 i Silkeborg. Himmelske Dage er et større arrangement med mange indslag over flere dage, hvor forskellige kirkelige traditioner mødes.
Bussen kører fra Skals Kirke ved sognehuset kl. 12:00 til Silkeborg, og ved ankomsten sørger menighedsrådet for en let frokost. Efter gudstjenesten køres der retur til Skals med afgang fra Silkeborg kl. 17:00. Tilmelding til turen skal ske til Birthe Jensen via mail eller telefon.
Tidspunkt: Torsdag 29. maj 2025, kl. 12:00
Sted: Skals Kirke, Skringstrupvej 4, 8832 Skals
Entré: Ikke angivet
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.